Pěší turistika - vzhůru na Lysou horu a Smrk

Turistické trasy kolem obce Ostravice vedou nejen po horských hřebenech, ale najdou se zde i krásná klidná zákoutí a zajímavé bystřiny a potůčky. Ubytování najdete v Ubytovně Ostravice. Zde Vám také rádi dáme mapu, kterou pro návštěvníky Beskyd vytvořil spolek Beskydhost, kterého jsme členem, a ta Vás provede různě náročnými „Medvědími stezkami“ – Po medvědích tlapkách.

S dětmi je možné uskutečnit výšlap ke Zbujovi, kde si můžete odpočinout u tradiční vesnické chalupy. K dispozici je zde i hospůdka a venkovní posezení s houpačkami. Dále je tu lanové centrum Opičárna, ze kterého se dá dále pokračovat na Lysou horu nebo si můžete po cca 200 m odpočinout ve venkovním horském bazénu u Penzionu Sluníčko.

Pokud jste zdatní chodci, tak červená turistická značka spojuje Ostravici s dvěma nejvyššími vrcholy Beskyd: Smrkem a Lysou horou. Ostravice leží mezi nimi. Oba výstupy vydají na celodenní výlet a abyste se nemuseli vracet po stejné cestě, můžete jít zpátky po žluté značce. Poslední část cesty zpět do Ostravice to ale znamená jít po silnici. Na vrcholu Lysé hory je restaurace a nádherné výhledy.

Na vrcholu Smrku

Říká se mu také Velký Smrk a je druhou nejvyšší horou Beskyd hned po Lysé hoře. Smrk není jen vrchol hory, 1276 m. n. m., ale celá přírodní rezervace s mnoha výhledy, studánkami a krásnými lesy. Je zde málo turistů, protože cestou není žádné občerstvení kromě studánek (např. Hubertka) ani ubytování. Nejlepší přístupová cesta vede z Ostravice, po červené asi 8 km. Z vrcholu není moc dobrý výhled, ale po cestě si užijete výhledů dost. Na vrcholu se můžete zapsat do vrcholové knihy. Kousek pod vrcholem jsou pomníky Jana Palacha a Johna Lennona, vedle nich také novější pomník Ivana Hlinky (/2004). Protože jste na vrcholu Smrku v přírodní rezervaci neměli byste zde přespávat pod širákem, natož rozdělávat oheň. Raději využijte dobrou levnou ubytovnu.

Další horské vrcholy poblíž Ostravice

Vyšplhat se můžete též na Malý Smrk (1173 m. n. m.), Trojačku (987 m . n. m.) či Smrček (858 m. n. m.). Pěší výlety na Smrk, Lysou horu a další vrcholy jsou ideálním programem na víkend v Beskydech. Na obě velké hory samozřejmě vedou naučné stezky, takže po cestě se určitě nudit nebudete. K vyšším horám patří Kněhyně (1257 m. n. m.) Je to nejvyšší vrchol masivu godulského pískovce v Moravskoslezských Beskydech. V sedle k Čertovu mlýnu na Kněhyňské louce stojí pomník 1. čs. partyzánské brigády Jana Žižky a také zbytky bunkru. Nedaleko se také nachází pomníček partyzánky a olomoucké učitelky Růženy Valentové se studánkou. Pod vrcholem na východním svahu najdete pseudokrasové tvary. A unaveni horskými výstupy, odpočiňte si v pohodlném ubytování Ubytovny Ostravice.

Staré Hamry

Rozsáhlá horská obec s řadou enkláv a samot. Našli byste zde například samoty Grúň, Bílý Kříž, Samčanka, Jamník, Řečica aj. Vodní nádrží Šance je obec od roku 1970 rozdělená na dvě části. Původní centrum bylo zatopeno. Název má podle hamrů, údajně již z roku 1639.

Za pozornost stojí kamenný kostel sv. Jindřicha z roku 1865. Památkou upomínající na Petra Bezruče a jeho Slezské písně je pomník Maryčky Magdonové pod hřbitovem, dílo Augusta Handzela z roku 1933. Nachází se zde několik památných stromů, například tis červený a jedle bělokorá.

Šance, vodní nádrž

Údolní nádrž na řece Ostravici. Název má podle opevnění na vrchu Šance jižně od přehradní zdi, vybudovaného proti vpádům z Uher. Je zdrojem pitné vody pro Ostravsko s úpravnou na Nové Vsi. Vodárenská nádrž zde stojí od roku 1970. Vodu zadržuje kamenitá hráz 65 m vysoká a 342 m široká, jezero má plochu 335,5 ha, maximální hloubka 62,5 m. Pod vodou zmizelo centrum Starých Hamrů i část železniční trati. Platí zde zákaz koupání.

Kněhyňská propast

Přírodní památka od roku 1991. Jedna z nejvýznamnějších pseudokrasových propasťovitých jeskyní České republiky se nachází ve svahu hory Kněhyně, která je součástí Radhošťské hornatiny v Moravskoslezských Beskydech.

Celková hloubka podzemních prostor je téměř 60 metrů, délka všech průlezných prostor 280 metrů. Jeskyně je ale nepřístupná. Kněhyňská propast je důležitým zimovištěm netopýrů.

Přírodní rezervace Kněhyně – Čertův mlýn

Leží na vrchu Čertův Mlýn (1207 m) poblíž hory Kněhyně (1257 m) v Moravskoslezských Beskydech. Je to největší přírodní rezervace v Beskydech – 195 ha. Předmětem ochrany jsou vrcholové smrkové porosty pralesovitého typu s podílem jeřábu.

Pověst říká, že se jmenuje podle mlýna, který postavil čert u 50 m dlouhého žlabu na temeni hory. Tato přírodní zajímavost je ukázkou rozsedání a rozjíždění godulského pískovce, horniny typické pro Moravskoslezský kraj.

Ondrášovy díry

Přírodní památka - rozsedlinové jeskyně s typickými pseudokrasovými jevy v godulském pískovci při značené turistické cestě mezi rozcestími Lukšinec a Pod Lukšincem v západním výběžku Lysé hory v Moravskoslezských Beskydech.

Největší z podzemních prostor je Ondrášova či zbojnická jeskyně, hluboká 34,5 m, na jejímž dně je prostor o rozměrech 4×5 m a výšce 5 m. Další jeskyně jsou třeba Malá Ondrášova jeskyně nebo Studená jeskyně. Celková délka průlezných prostor dosahuje 217 m.

V jeskyních se podle pověstí ukrýval „pán Lysé hory“ zbojník Ondráš se svou družinou. Zde prý také ukryl naloupené poklady. Cestu k nim měla údajně naznačovat zbojnická znamení na blízkém Ondrášově buku. V roce 1895 několik odvážlivců prolezlo celkem pět zdejších jeskyní, nic cenného v nich však nenašlo.

Partneři