Lysá hora (1323 m. n. m.)

Nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd.

Vrcholová část se nazývá Gigula, leží nad horní hranicí lesa a byla uměle osázena kosodřevinou. Z ní vybíhají čtyři hlavní rozsochy – k severu Malchor, Kykulka a Kyčera, k severozápadu Lukšinec, k jihu a jihozápadu Velký Kobylník a Čupel, k jihovýchodu Zimný.

V blízkosti vrcholu se nachází telekomunikační věž, služebna Horské služby, meteorologická stanice a lyžařské vleky.

V minulosti zde bylo vybudováno několik chat, které ale vyhořely. Dnes je v provozu Chata na Lysé hoře a bufet „Šantán“ (zřízený z bývalého chléva), Ski chata Lysá hora a Turistická ubytovna Kameňák.

Zajímavým místem je tzv. Ivančena. Asi 10 metrů dlouhá mohyla se nachází v jedné z rozsoch a je navršená z obrovského množství kamenů, které sem vynesli procházející návštěvníci. Mohyla připomíná členy Junáka a vůbec všech obětí bojů za svobodu, kteří položili život za 2. světové války. Stěnu mohyly zdobí pamětní desky a znaky junáckých oddílů z různých koutů republiky.

O Lysé hoře se povídá plno pověstí. Jedna z nich říká, že je hora celá naplněná vodou. Ta se prý vylije v den, kdy lidstvo dovrší svoje hříchy. Jednou už to mohlo nastat – to se sedlák Vavroš pokusil vyzvednout poklady z nitra hory. Uvolnil mohutný kámen, za ním byl ale silný pramen. Proud ale jeho i balvan odhodil a Vavroš zůstal pod kamenem mrtev. Z díry se řinula černá voda, která zaplavila celé údolí až k Ostravě. Zastavil ji až poustevník, žijící na hoře. Všechna voda se ale do hory nevrátila, zůstala řeka Ostravice. Bezprostředně k Lysé hoře přiléhá obec Ostravice, kde naleznete ubytování v Ubytovně Ostravice.

Partneři