Koryto řeky Ostravice

Od roku 1966 je přírodní památkou. Jeho rozloha je necelý 1 ha. Prahy a peřeje v řečišti jsou ukázkou slezského a podslezského příkrovu.

Ostravice je největší beskydská řeka. Vzniká soutokem Bílé Ostravice a Černé Ostravice, které se spojují u hájovny Černá. Po 64 km se v Ostravě-Hrušově zprava vlévá do Odry. U Starých Hamrů je na této řece přehrada Šance. Již od středověku tvoří řeka přirozenou hranici mezi Moravou a Slezskem.

V minulosti sloužila k plavení dřeva, které se zpracovávalo na pilách v obci Ostravice a ve Frýdlantu nad Ostravicí. Ke zvyšování stavu vody sloužilo celkem deset malých nádrží, které se nazývají klauzy. K nejlépe zachovaným patří například Čurabka, Kociánka, Lučovec, Bedřichův klauz a Maxův klauz (s největším obsahem nádrže, asi 15 500 m3). Nádrže jsou chráněnými technickými památkami.

Řeku Ostravici si můžete užít i na raftu či kajaku. Zpravidla každý první dubnový víkend se pořádá Jarní vypouštění přehrady Šance a tehdy se řeka pod přehradou řádně rozvodní. Výzva pro opravdové vodáky. Usušit se potom můžete v Ubytovně Ostravice - vašem levném ubytování.

Partneři